UC-756
4 Port RS232 PCI Serial Card DB25

Description
Universal PCI card providing four RS232 serial ports supplied with a 4×25 Pin (DB25) connector cable.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 64 byte transmit and 64 byte receive FIFOs. Designed for industrial and legacy systems requiring DB25 serial connectivity.
Technical Details
- 4x RS232 serial ports (DB25 via cable)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 64 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- 44-way D to 4x DB25 male cable included
- Reliable multi-device serial expansion
Key Features
- 4 Port RS232 PCI Card
- DB25 25-Pin Male (via cable)
- 64 Byte FIFO buffers
- Up to 115,200 baud
- Standard Height form factor
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB25 Connector - 25 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 64 |
| Rx FIFO Size | 64 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 4 port cable (44 way D to 4x25 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 210mA @ 5V, 60mA @ 12V |
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.644 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000566 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.