UC-734
2 Port RS232 PCI Serial Card DB9 (Cable Version)

Description
Universal PCI card providing two RS232 serial ports via a dual DB9 cable connection.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs, delivering stable and reliable serial communication for industrial and commercial systems.
Technical Details
- 2x RS232 serial ports (DB9 via cable)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Dual DB9 male connectors on cable
- Reliable serial expansion solution
Key Features
- 2 Port RS232 PCI Card
- DB9 9-Pin Male (via cable)
- 128 Byte FIFO buffers
- Up to 115,200 baud
- Standard Height form factor
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 2 Port Cable: DB9 connector (9 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 260mA @ 5V / 30mA @ 12V |
| Product Weight | 0.067 kg |
| Product Dimensions | 132 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.356 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000559 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.