UC-701
4 Port RS232 PCI Serial Card DB9

Description
Universal PCI card providing four industry standard RS232 serial COM ports via DB9 connectors using a multi-port cable.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 64 byte transmit and 64 byte receive FIFOs. Designed for reliable multi-port serial expansion in industrial and commercial environments.
Technical Details
- 4x RS232 serial ports (DB9 via cable)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 64 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- 44-way D connector to 4x DB9 male cable
- Stable multi-device connectivity
Key Features
- 4 Port RS232 PCI Card
- DB9 9-Pin Male (via 4-port cable)
- 64 Byte FIFO buffers
- Up to 115,200 baud
- Standard Height form factor
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 64 |
| Rx FIFO Size | 64 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 4 port cable (44 way D to 4x9 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 210mA @ 5V, 60mA @ 12V |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Product Dimensions | 132 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.648 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000542 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.