UC-607
2 Port RS232 PCI Serial Card (Up to 230,400 Baud)

Description
Universal PCI card providing two industry standard DB9 RS232 serial COM ports in a single PCI slot.
Supports baud rates up to 230,400 with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs, delivering enhanced performance over standard 115,200 baud serial cards.
Technical Details
- 2x RS232 serial ports (DB9)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Maximum baud rate up to 230,400
- Integrated connectors (no external cable required)
- Reliable mid-speed serial communication solution
Key Features
- 2 Port RS232 PCI Card
- Up to 230,400 baud
- DB9 9-Pin Male connectors
- 128 Byte FIFO buffers
- Standard Height form factor
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 230,400 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 200mA @ 5V, 7mA @ 12V |
| Product Weight | 0.079 kg |
| Product Dimensions | 136 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.19 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000535 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.