UC-475
2 Port RS232 PCI Serial Card with LPT Parallel Printer Port

Description
Universal PCI card providing one integrated RS232 serial port, one LPT parallel printer port, and an optional second RS232 port via flylead.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Designed for systems requiring both serial and parallel connectivity with flexible port expansion.
Technical Details
- 1x RS232 serial port (DB9 on bracket)
- Optional 1x RS232 via flylead
- 1x LPT parallel printer port (25 Pin Female via flylead)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Flexible mixed serial and parallel solution
Key Features
- 2 Port RS232 + 1 Port LPT
- Optional RS232 Flylead
- 25 Pin LPT Printer Port
- 128 Byte FIFO buffers
- Up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | Optional 1 port RS232 / LPT on fly lead (CC-032) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Printer Port | 1 |
| Printer Port Protocol | LPT |
| Printer Port Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | Yes |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 195mA @ 5V, 15mA @ 12V |
| Product Weight | 0.083 kg |
| Product Dimensions | 136 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.194 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 45 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000528 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.