UC-464
1 Port RS232 Low Profile PCI Serial Card with LPT Parallel Printer Port

Description
Universal PCI card providing one RS232 serial port and one LPT parallel printer port in a compact low profile design.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Ideal for systems requiring both serial and parallel connectivity in space-constrained environments.
Technical Details
- 1x RS232 serial port (DB9)
- 1x LPT parallel printer port (25 Pin Female via flylead)
- Low Profile PCI 3.0 card
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Compact design for small form factor systems
Key Features
- 1 Port RS232 + 1 Port LPT
- Low Profile PCI Card
- DB9 Serial + 25 Pin LPT (Flylead)
- 128 Byte FIFO buffers
- Up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 1 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Printer Port | 1 |
| Printer Port Protocol | LPT |
| Printer Port Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | Yes |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 195mA @ 5V, 15mA @ 12V |
| Product Weight | 0.068 kg |
| Product Dimensions | 136 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.195 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002188 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.