UC-420
4 Port RS232 PCI Serial Port Card (3x DB9 Bracket + 1x DB9 Flylead)

Description
Universal PCI card providing four RS232 serial ports. Three DB9 (9 Pin Male) ports are positioned directly on the bracket, with one additional RS232 port available via flylead.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 64 byte transmit and 64 byte receive FIFOs. Designed for reliable multi-port serial communication in industrial, commercial and legacy system environments.
Technical Details
- 4x RS232 serial ports
- 3x DB9 bracket ports + 1x DB9 flylead port
- Standard Height PCI 3.0 card
- 64 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Stable and reliable serial communication
Key Features
- 4 Port RS232 PCI Card
- 3x DB9 on bracket + 1x DB9 flylead
- 64 Byte FIFO buffers
- Up to 115,200 baud
- Standard Height form factor
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 64 |
| Rx FIFO Size | 64 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 1 port RS232 on fly lead |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 210mA @ 5V, 60mA @ 12V |
| Product Weight | 0.094 kg |
| Product Dimensions | 133 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.232 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000504 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.