UC-414
4x RS232 PCI Serial Port Card (3x DB9 Bracket + 1x DB9 Flylead) with LPT Parallel Port

Description
Universal PCI card providing four RS232 serial ports and one LPT parallel printer port. Three DB9 RS232 ports are located on the bracket, with one additional RS232 port available via flylead. The LPT (25-pin D) printer port is also provided via flylead.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 64 byte transmit and 64 byte receive FIFOs. Designed for reliable multi-port serial communication with integrated parallel printer support.
Technical Details
- 4x RS232 serial ports (3 on bracket + 1 via flylead)
- 1x LPT parallel printer port via flylead
- Standard Height PCI 3.0 card
- 64 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Integrated multi-port communication solution
Key Features
- 4 Port RS232 + 1 Port LPT
- 3x DB9 bracket ports + 1x DB9 flylead
- LPT printer port on flylead
- 64 Byte FIFO buffers
- Up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector (9 Pin Male) + LPT Port |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 64 |
| Rx FIFO Size | 64 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 1 port RS232 on fly lead |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Printer Port | 1 |
| Printer Port Protocol | LPT |
| Printer Port Connector | 1 Port LPT on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | Yes |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 300mA @ 5V, 60mA @ 12V |
| Product Weight | 0.098 kg |
| Product Dimensions | 133 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.268 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002171 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.