UC-368
4 Port RS422/485 PCI Serial Card With Opto Isolation

Description
Universal PCI card providing four Opto Isolated RS422/485 serial ports with built-in transient spike protection for demanding industrial environments.
Supports data transfer rates up to 921,600 baud with 64 byte transmit and 64 byte receive FIFOs. Designed for long-distance communication up to 1200 metres (4000 ft) with advanced hardware autogating support and enhanced electrical protection.
Technical Details
- 4x RS422/485 serial ports (DB9)
- Opto Isolated ports for enhanced protection
- Transient spike protection
- Standard Height PCI 3.0 card
- 64 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 921,600 baud rate
- Full & Half Duplex with Hardware Autogating
- Long distance communication up to 1200 metres
Key Features
- 4 Port RS422/485 PCI Card
- Opto Isolation (Galvanically Isolated)
- DB9 9-Pin Male connectors
- 64 Byte FIFO buffers
- Up to 921,600 baud
- Industrial-grade communication
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 |
| Protocol | RS422/485 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 64 |
| Rx FIFO Size | 64 |
| Operating Distance | RS422/485 Standard (4000 ft : 1200 metres) |
| Cable | 4x9 pin cable |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Full Duplex, Half Duplex Autogating, Hardware Autogating, TxD always/RTS true enabled, RxD always enabled, RxD RTS true disabled, CTS forced true |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Power Consumption | 550mA @ 5V |
| Product Weight | 0.131 kg |
| Product Dimensions | 173 x 127 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.664 kg |
| Packaged Dimensions | 300 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000177 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.