UC-324
1 Port RS422/485 PCI Serial Card

Description
Universal PCI card providing one high-speed RS422/485 serial port for reliable industrial and automation communication.
Supports data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Designed for long-distance communication up to 1200 metres (4000 ft) with advanced hardware autogating support.
Technical Details
- 1x RS422/485 serial port (DB9)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 921,600 baud rate
- Full & Half Duplex with Hardware Autogating
- Drivers for all popular Windows operating systems
- Lifetime Warranty and Support
Key Features
- 1 Port RS422/485 PCI Card
- Standard Height form factor
- DB9 9-Pin Male connector
- 128 Byte FIFO buffers
- Up to 921,600 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 1 |
| Protocol | RS422/485 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | RS422/485 Standard (4000 ft : 1200 metres) |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Full Duplex, Half Duplex Autogating, Hardware Autogating, TxD always/RTS true enabled, RxD always enabled, RxD RTS true disabled, CTS forced true |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 550mA @ 5V |
| Product Weight | 0.057 kg |
| Product Dimensions | 134 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.168 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000467 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.