UC-302
2 Port RS232 PCI Serial Card (High Speed 921,600 Baud)

Description
Universal PCI card providing two high-speed RS232 serial ports for industrial and professional PC applications requiring faster data throughput.
Supports data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Combined with 1Mbit/s line drivers, it delivers reliable and high-performance serial communication.
Technical Details
- 2x RS232 serial ports (DB9)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 921,600 baud rate
- Full hardware and software flow control
- Drivers for popular Windows operating systems
Key Features
- 2 Port RS232 PCI Card
- DB9 9-Pin Male connectors
- Standard Height form factor
- 128 Byte FIFO buffers
- High-speed data rate up to 921,600 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 210mA @ 5V, 20mA @ 12V |
| Product Weight | 0.083 kg |
| Product Dimensions | 135 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.194 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000429 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.