UC-275
8 Port RS232 PCI Serial Port Card (DB25)

Description
Universal PCI card providing eight RS232 serial ports in a single PCI slot, ideal for high-density serial device integration in industrial and legacy systems.
Supplied with an 8-port DB25 cable. Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 32 byte transmit and 32 byte receive FIFOs, delivering stable and efficient multi-port communication performance.
Technical Details
- 8x RS232 serial ports (DB25)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 32 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Includes 8 port DB25 cable
- Lifetime Warranty & Support
Key Features
- 8 Port RS232 PCI Card
- DB25 25-Pin Male connectors
- Standard Height form factor
- 32 Byte FIFO buffers
- Data rate up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 8 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB25 Connector - 25 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 32 |
| Rx FIFO Size | 32 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 8 port cable (78 way D to 8x25 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 300mA @ 5V, 50mA @ 12V |
| Product Weight | Awaiting confirmation |
| Product Dimensions | Awaiting confirmation |
| Packaged Weight | 1.198 kg |
| Packaged Dimensions | 300 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000405 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.