UC-268
4 Port RS232 PCI Serial Port Card (DB9)

Description
Universal PCI card providing four industry standard RS232 serial COM ports in a single PCI slot. Supplied with a 9-pin cable for dependable multi-device connectivity.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 64 byte transmit and 64 byte receive FIFOs. Designed for stable and reliable serial communication in desktop and industrial PC environments.
Technical Details
- 4x RS232 serial ports (DB9)
- Standard Height PCI 3.0 card
- 64 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Full hardware and software flow control
- Lifetime Warranty & Support
Key Features
- 4 Port RS232 PCI Card
- DB9 9-Pin Male connectors
- Standard Height form factor
- 64 Byte FIFO buffers
- Data rate up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 64 |
| Rx FIFO Size | 64 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 4 port cable (37 way D to 4x9 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 210mA @ 5V, 60mA @ 12V |
| Product Weight | 0.077 kg |
| Product Dimensions | 134 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.61 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000382 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows ME, Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.