UC-257
2 Port RS232 PCI Serial Port Card (Optional LPT Support)

Description
Universal PCI card providing two RS232 serial ports for dependable legacy device connectivity in desktop and industrial PC systems.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. An optional printer port can be added via fly lead (CC-032), offering flexible RS232 + LPT expansion.
Technical Details
- 2x RS232 serial ports
- Optional LPT printer port via fly lead (CC-032)
- Standard Height Universal PCI card
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Lifetime Warranty & Support
Key Features
- 2 Port RS232 PCI Card
- Optional LPT printer port expansion
- Standard Height form factor
- DB9 9-Pin Male connectors
- 128 Byte FIFO buffers
- Data rate up to 115,200 baud
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | Optional 1 port LPT on fly lead (CC-032) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | Optional via CC-032 |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 190mA @ 5V, 12mA @ 12V |
| Product Weight | 0.083 kg |
| Product Dimensions | 136 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.194 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000351 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.