UC-253
2 Port RS232 Low Profile PCI Serial Port Card

Description
Low Profile Universal PCI card providing two RS232 serial ports via a dual DB9 cable. Designed for compact desktop and industrial PC systems requiring reliable dual serial connectivity.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Combined with 1Mbit/s line drivers, this card ensures stable and efficient serial communication performance.
Technical Details
- 2x RS232 serial ports on cable
- Low Profile PCI design
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Full hardware and software flow control
- Universal PCI 3.0 interface
Key Features
- 2 Port RS232 PCI Card
- Low Profile form factor
- Dual DB9 9-Pin Male connectors (cable)
- 128 Byte FIFO buffers
- Data rate up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 2 Port Cable: DB9 connector (9 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 260mA @ 5V / 30mA @ 12V |
| Product Weight | 0.067 kg |
| Product Dimensions | 134 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.179 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000344 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.