UC-235
1 Port RS232 Low Profile PCI Serial Card

Description
Low Profile Universal PCI card providing one RS232 serial port, ideal for compact desktop and industrial PC systems requiring reliable serial connectivity.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Coupled with 1Mbit/s line drivers, this card ensures stable and efficient serial communication performance.
Technical Details
- 1x RS232 serial port
- Low Profile PCI design
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Full hardware and software flow control
- Lifetime Warranty & Support
Key Features
- 1 Port RS232 PCI Card
- Low Profile form factor
- DB9 9-Pin Male connector
- 128 Byte FIFO buffers
- Data rate up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 1 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 190mA @ 5V, 12mA @ 12V |
| Product Weight | 0.06 kg |
| Product Dimensions | 132 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.356 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000320 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.