UC-203
2 Port RS232 Low Profile PCI Serial Card with LPT Parallel Port

Description
Universal PCI card providing two RS232 serial ports and one LPT parallel printer port in a low profile form factor. Ideal for compact desktop and industrial systems requiring both serial and parallel connectivity.
Supports RS232 data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Combined with 1Mbit/s line drivers, this card ensures stable and efficient communication for legacy and industrial peripherals.
Technical Details
- 2x RS232 serial ports
- 1x LPT parallel printer port
- Low Profile PCI design
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate (RS232)
- Universal PCI 3.0 interface
Key Features
- 2 Port RS232 + 1 Port LPT
- Low Profile form factor
- DB9 Serial + 25 Pin Parallel connector
- 128 Byte FIFO buffers
- Data rate up to 115,200 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 1 port RS232 and printer port on fly lead |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Printer Port | 1 |
| Protocol | LPT |
| Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | Yes |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 180mA @ 5V, 30mA @ 12V |
| Product Weight | 0.064 kg |
| Product Dimensions | 136 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.232 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000313 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.