UC-101
2 Port RS232 Low Profile PCI Serial Port Card

Description
Universal PCI card providing two low profile RS232 serial ports for reliable legacy device connectivity. Designed for compact systems where space-saving expansion is required.
Supports data transfer rates up to 115,200 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Combined with 1Mbit/s line drivers, this card delivers stable and efficient serial communication for industrial and commercial PC applications.
Technical Details
- 2x RS232 serial ports
- Low Profile PCI design
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 115,200 baud rate
- Full hardware & software flow control
- Universal PCI 3.0 interface
Key Features
- 2 Port RS232 PCI Card
- Low Profile form factor
- DB9 9-Pin Male connectors
- Data rate up to 115,200 baud
- 128 Byte FIFO buffers
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 1 port RS232 on fly lead |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 180mA @ 5V, 30mA @ 12V |
| Product Weight | 0.058 kg |
| Product Dimensions | 134 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.185 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000283 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.