UC-049
4 Port Low Profile RS232 PCI Serial Card Opto Isolated (TX, RX, GND)

Description
Universal PCI card providing four low profile RS232 serial ports with Opto Isolation on TX, RX and GND lines (RTS, CTS and other lines not connected). Designed for industrial and noise-sensitive environments where electrical isolation is critical.
Supports data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Coupled with 1Mbit/s line drivers, it delivers reliable and uncompromising serial communication performance for desktop and industrial PCs.
Technical Details
- 4x RS232 serial ports (Low Profile)
- Opto Isolation on TX, RX and GND lines
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 921,600 baud rate
- Universal PCI 3.0 interface
- Designed for industrial noise immunity
Key Features
- 4 Port RS232 PCI Card
- Opto Isolated (TX, RX, GND)
- Low Profile form factor
- DB9 9-Pin Male connectors
- Data rate up to 921,600 baud
- PCI 3.0 Interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 4 port cable (44 way D to 4x9 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Isolation
| Galvanic Isolation | Yes |
| Isolated Lines | TX, RX, GND (RTS/CTS not connected) |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | No |
| Power Consumption | 550mA @ 5V |
| Product Weight | 0.072 kg |
| Product Dimensions | 134 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.65 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002249 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows Server 2012, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000, DOS |
Interface
| PCI Version | PCI 3.0 – Peripheral Component Interface |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.