CC-530
2 Port RS422/485 PCI Card up to 15 MegaBaud

Description
This half size PCI card can run at speeds of up to 15,000,000 baud. It provides 2 industry standard RS422/485 serial ports for PC compatibles in a single PCI slot.
The card has on-board zener diodes giving transient spike protection to the inputs – making it ideal for factory automation installations. Includes drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 7.
Important Notice
- Not recommended for new designs
- Contains obsolete components
- Recommended for legacy system support only
Key Features
- 2 Port RS422/485 PCI card
- Supports data rates up to 15 MegaBaud
- Oxford 950 UART
- On-board transient spike protection
- Full Duplex and Half Duplex Autogating
- Conventional PCI 2.3 interface
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS422/485 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | RS422/485 Standard (4000 ft : 1200 metres) |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 15,000,000 (15 MegaBaud) |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS |
| Tx/Rx Modes | Full Duplex, Half Duplex Autogating |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height (Half Size Card) |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 360mA @ 5V |
| Product Weight | 0.087 kg |
| Product Dimensions | 135 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.198 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000610 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Windows ME, Windows 2000, Windows 98, Windows NT 4.0, Windows 95, Windows 3.x, Linux, OS/2, DOS |
Interface
| PCI 2.3 | Conventional PCI |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.