PX-812
Low Profile PCI Express 1 Port RS232 Powered (IDE) 1 Amp POS Card

Description
Low Profile PCI Express card providing one powered RS232 serial port, designed for POS and powered serial device applications.
Supports data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Up to 1 Amp selectable power is provided through pins 1 and 9 to connected peripherals. Additional power is supplied directly from the PC PSU via a Parallel ATA (PATA/IDE) power connector for stable powered serial communication.
Technical Details
- 1x Powered RS232 serial port
- Up to 1 Amp selectable power output (Pins 1 & 9)
- Powered via IDE (PATA) power connector from PC PSU
- Low Profile PCI Express form factor
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 921,600 baud data rate
Key Features
- 1 Port Powered RS232 POS Card
- Low Profile PCIe design
- Up to 1A selectable port power
- IDE (PATA) power connector supply
- DB9 9-Pin Male connector
- Data rate up to 921,600 baud
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 1 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Power
| Powered Port | Yes (Up to 1A selectable) |
| Power Output Pins | Pins 1 and 9 |
| Power Source | IDE (PATA) power connector from PC PSU |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 400mA @ 3.3V |
| Product Weight | awaiting |
| Product Dimensions | awaiting |
| Packaged Weight | 0.14 kg |
| Packaged Dimensions | 150 x 145 x 44 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002768 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.