PX-805
PCI Express 2 Port RS232 Powered (SATA) 1 Amp POS Card

Description
PCI Express card providing two powered RS232 serial ports, designed for POS and powered serial device applications requiring reliable peripheral power.
Supports data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs per port. Up to 1 Amp selectable power is provided through pins 1 and 9 to connected peripherals. Additional power is supplied directly from the PC PSU via a SATA power connector for stable and clean power delivery.
Technical Details
- 2x Powered RS232 serial ports
- Up to 1 Amp selectable power output (Pins 1 & 9)
- Powered via SATA connector from PC PSU
- Standard Height PCI Express form factor
- 128 Byte TX and RX FIFOs per port
- Up to 921,600 baud data rate
Key Features
- 2 Port Powered RS232 POS Card
- Standard Height PCIe design
- Up to 1A selectable port power
- SATA power connector for stable supply
- DB9 9-Pin Male connectors
- Data rate up to 921,600 baud
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Power
| Powered Ports | Yes (Up to 1A selectable per port) |
| Power Output Pins | Pins 1 and 9 |
| Power Source | SATA power connector from PC PSU |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 400mA @ 3.3V |
| Product Weight | 0.064 kg |
| Product Dimensions | 125 x 120 x 20 mm |
| Packaged Weight | 0.171 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002744 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 7 (32/64), Windows Server 2008 (32/64), Windows Vista (32/64), Windows XP (32/64), Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.