PX-475
1 Port RS232 PCI Express Serial Card with LPT Parallel Printer Port

Description
PCI Express card providing one RS232 serial port and one LPT printer port. Designed for reliable serial and parallel connectivity in servers and desktop PCs.
Data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and 128 byte receive FIFOs. Coupled with 1Mbit/s line drivers, this card delivers stable and high-performance RS232 communication alongside integrated LPT printer support.
Technical Details
- 1x RS232 serial port + 1x LPT printer port
- Standard Height PCI Express design
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Up to 921,600 baud data rate
- Full hardware flow control support
- Supports popular Windows operating systems
Key Features
- 1 Port RS232 + 1 Port LPT Printer
- DB9 9-Pin Male serial connector
- 25-Pin Female D LPT connector on fly lead
- Data rate up to 921,600 baud
- Standard Height PCIe form factor
- Industrial-grade reliability
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 1 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Printer Port | 1 |
| Printer Port Protocol | LPT |
| Printer Port Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | Yes |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 380mA @ 3.3V, 15mA @ 12V |
| Product Weight | 0.058 kg |
| Product Dimensions | 120 x 83 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.151 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002218 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.