PX-310
2 Port RS422/485 PCI Express Serial Card with Opto Isolation

Description
PCI Express card providing two opto isolated RS422/485 serial ports. Designed for industrial environments requiring enhanced protection and noise immunity.
Data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and receive FIFOs. Optical isolation protects both the card and PC from electrical surges while improving noise immunity by isolating the transmit ground.
Technical Details
- 2x Opto Isolated RS422/485 serial ports
- Standard Height PCI Express design
- 128 Byte TX and RX FIFOs
- Full Duplex and Half Duplex Autogating
- Enhanced protection against electrical surges
- Alternative option: ES-313
Key Features
- 2 Port RS422/485 Serial Card
- Optical isolation for surge protection
- Data rate up to 921,600 baud
- 128 Byte transmit and receive FIFOs
- PCI Express interface
- Industrial-grade reliability
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS422/485 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | RS422/485 Standard (4000 ft : 1200 metres) |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Full Duplex, Half Duplex Autogating |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | Yes (Opto Isolated) |
| Power Consumption | 320mA @ 3.3V, 70mA @ 12V |
| Product Weight | 0.083 kg |
| Product Dimensions | 162 x 120 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.216 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324009958 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.