PX-275
8 Port RS232 PCI Express Serial Card (DB25 Connectors)

Description
PCI Express card providing eight RS232 serial ports connected using 25 pin DB25 cables. Designed for high-density serial expansion in industrial and legacy environments.
Data transfer rates up to 921,600 baud with 32 byte transmit and receive FIFOs. Coupled with 1Mbit/s line drivers and Brainboxes 16C958 UART, the card delivers reliable high-performance communication.
Technical Details
- 8x RS232 serial ports via DB25 connectors
- Includes 8 port cable (78 way D to 8x DB25 Male)
- PCI Express interface (Standard Height)
- Brainboxes 16C958 UART with enhanced 950 mode
- Supports Windows up to Windows 10 (Windows 11 not supported)
- Lifetime warranty and support
Key Features
- 8 Port RS-232 Serial Card
- DB25 (25 Pin Male) connectors
- Data rate from 110 to 921,600 baud
- PCI Express interface
- 32 Byte transmit and receive FIFOs
- High density serial expansion solution
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 8 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB25 Connector - 25 Pin Male |
| UART | Brainboxes 16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible + enhanced 950 mode |
| Tx FIFO Size | 32 |
| Rx FIFO Size | 32 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 8 port cable (78 way D to 8x25 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 490mA @ 3.3V, 210mA @ 12V |
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 1.198 kg |
| Packaged Dimensions | 300 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000245 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
| Windows 11 | Not Supported |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.