PX-272
Low Profile PCIe 5x RS232 + 1x LPT Printer Port Card

Description
PCI Express card providing five RS232 serial ports and one LPT printer port. Four RS232 ports are delivered via a quad cable, one additional RS232 port via fly lead, plus a 25 pin D LPT port on a fly lead.
Brainboxes’ BB16C958 UART supports data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and receive FIFOs. Coupled with 1Mbit/s line drivers, this card delivers reliable, high-performance communication.
Technical Details
- 5x RS232 serial ports + 1x LPT printer port
- Low Profile PCI Express form factor
- 128 Byte TX FIFO and 128 Byte RX FIFO
- Supports IEEE-1284 LPT (SPP/PS2/EPP/ECP)
- Ideal for multi-device legacy integration
- Lifetime warranty and lifetime support
Key Features
- 5 Port RS232 + 1 Port LPT Printer
- Data rate up to 921,600 baud
- 128 Byte transmit and receive FIFOs
- PCI Express interface
- Low Profile design
- Industrial grade performance
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 5 x RS232 + 1 x LPT Printer |
| Protocol | RS232 + LPT Printer |
| Connector | DB9 Connector (9 Pin Male) and 25 Pin Female LPT Port |
| UART | BB16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 4 port cable (44 way D to 4x9 Pin Male D) + 1x 9 Pin Male D on Fly Lead |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Printer Port | 1 |
| Printer Port Protocol | LPT IEEE-1284 (SPP/PS2/EPP/ECP support) |
| Printer Port Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | Yes |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | Awaiting |
| Product Weight | 0.048 kg |
| Product Dimensions | 240 x 170 x 60 mm |
| Packaged Weight | 1.248 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002928 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Linux |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.