PX-263
4x RS232 PCIe Serial Port Card with LPT Parallel Port (Low Profile)

Description
PCI Express card providing four RS232 serial ports and one LPT printer port. Four industry standard 9 pin D RS232 ports are provided via a quad cable, plus a 25 pin D LPT port on a flylead.
Brainboxes’ BB16C958 UART enables data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and receive FIFOs. Coupled with 1Mbit/s line drivers, this card delivers reliable high-performance serial communication.
Technical Details
- 4x RS232 serial ports + 1x LPT parallel printer port
- Quad cable (44 way D to 4x DB9 male) included
- 25 Pin Female LPT port on flylead
- Low Profile PCI Express design
- High performance 128 byte FIFOs
- Supports Windows and Linux operating systems
Key Features
- 4x RS232 + 1x LPT Printer Port
- Data rate up to 921,600 baud
- 128 Byte transmit and receive FIFOs
- PCI Express interface
- Point-to-point RS232 communication
- Ideal for industrial and legacy printer applications
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 4 x RS232 + 1 x LPT Printer |
| Protocol | RS232 + LPT Printer |
| Connector | DB9 Connector (9 Pin Male) and 25 Pin Female LPT Port |
| UART | BB16C958 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 4 port cable (44 way D to 4x9 Pin Male) |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Printer Port | 1 |
| Printer Port Protocol | LPT |
| Printer Port Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | Awaiting |
| Product Weight | 0.653 kg |
| Product Dimensions | 240 x 170 x 60 mm |
| Packaged Weight | 0.653 kg |
| Packaged Dimensions | 200 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002911 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Linux |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.