PX-257
2 Port RS232 PCI Express Serial Card

Description
PCI Express card providing two RS232 serial ports for reliable and high-performance serial communication in desktop systems.
Data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and receive FIFOs deliver uncompromising performance. Includes drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems.
Alternative Option
- Consider ES-257 as an Ethernet alternative
- Standard Height PCI Express design
- 2x RS232 serial ports
- Ideal for legacy device integration
Key Features
- 2 Port RS-232 Serial Card
- Data rate from 110 to 921,600 baud
- 128 Byte transmit and receive FIFOs
- PCI Express interface
- Oxford 950 UART
- Lifetime warranty and support
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 380mA @ 3.3V |
| Product Weight | 0.051 kg |
| Product Dimensions | 120 x 75 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.164 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000221 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 lane slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.