PX-235
1 Port RS232 Low Profile PCI Express Serial Card

Description
Low Profile PCI Express card providing one RS232 serial port. Designed for reliable serial communication in compact PC systems.
Data transfer rates up to 921,600 baud with 128 byte transmit and receive FIFOs deliver high performance serial connectivity. Includes drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems.
Alternative Option
- Consider ES-246 as an Ethernet alternative
- Low Profile PCIe design
- 1x RS232 serial port
- Ideal for compact or small form factor PCs
Key Features
- 1 Port RS232 PCI Express card
- Low Profile form factor
- Data rate up to 921,600 baud
- Oxford 950 UART
- PCI Express x1 compliant (fits x1, x4, x8 & x16 slots)
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 1 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | No Cable; Integrated Connector |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 380mA @ 3.3V |
| Product Weight | 0.048 kg |
| Product Dimensions | 132 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.141 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000207 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows XP, Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.