PX-203
2 Port RS232 Low Profile PCI Express Serial Card with LPT Printer Port

Description
PCI Express card providing two RS232 serial ports and one LPT printer port. Designed for legacy serial and parallel connectivity in modern PCIe systems.
Both the LPT port and one RS232 port are provided on a separate fly lead. Data transfer rates up to 115,200 baud with 16 byte transmit and receive FIFOs deliver reliable performance. Includes drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems.
Key Design Features
- Low Profile PCI Express card
- 2x RS232 serial ports
- 1x LPT printer port
- RS232 + LPT provided via fly lead
- Ideal for legacy serial and parallel device support
Key Features
- 2 Port RS232 + 1 Port LPT
- Low Profile PCIe design
- Data rate up to 115,200 baud
- Oxford 950 UART
- PCI Express x1 compliant (fits x1, x4, x8 & x16 slots)
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 16 |
| Rx FIFO Size | 16 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 1 Port RS232 and Printer Port on fly lead |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 115,200 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
Printer Port
| Ports | 1 |
| Protocol | LPT |
| Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | Yes |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 380mA @ 3.3V, 15mA @ 12V |
| Product Weight | 0.054 kg |
| Product Dimensions | 132 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.237 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000191 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.