PX-157
Parallel Port Printer Low Profile PCI Express Card

Description
PCI Express card providing an industry standard 25 pin LPT printer port on a low profile connector. Designed for reliable parallel printer connectivity in compact PC systems.
Includes drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008, Windows 7, Windows 8 and Windows 10.
Product Information
- Low Profile PCI Express design
- 1x LPT IEEE-1284 Printer Port
- Ideal for compact or small form factor PCs
- Standard profile version available as PX-146
Key Features
- Low Profile PCIe 1x LPT Printer Port
- 25 Pin Female Parallel Connector
- IEEE-1284 SPP / PS2 / EPP / ECP support
- PCI Express x1 compliant (fits x1, x4, x8 & x16 slots)
- Reliable legacy printer connectivity
Technical Specifications
Printer Port
| Ports | 1 |
| Protocol | LPT IEEE-1284 (SPP/PS2/EPP/ECP) |
| Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
Controller
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | Yes |
| Power Consumption | 380mA @ 3.3V |
| Product Weight | 0.047 kg |
| Product Dimensions | 80 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.14 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324001921 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.