PX-146
Parallel Port Printer PCI Express Card

Description
PCI Express card providing an industry standard 25 pin LPT printer port. Designed for reliable parallel printer connectivity on modern PCIe systems.
PX-146 is the Standard Profile version. (Low profile alternative: PX-157). Includes drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems.
Product Variants
- PX-146 – Standard profile version
- PX-157 – Low profile version
- Supports IEEE-1284 LPT printer standards
Key Features
- 1x LPT Parallel Printer Port
- 25 Pin Female Parallel Connector
- PCI Express x1 interface (fits x1, x4, x8 & x16 slots)
- IEEE-1284 SPP / PS2 / EPP / ECP support
- Standard Height PCIe card
Technical Specifications
Printer Port
| Ports | 1 |
| Protocol | LPT IEEE-1284 (SPP/PS2/EPP/ECP) |
| Connector | 25 Pin Female D Connector on Fly Lead |
Controller
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Standard Height |
| Includes Printer Port | Yes |
| Power Consumption | 380mA @ 3.3V |
| Product Weight | 0.049 kg |
| Product Dimensions | 120 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.142 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324001983 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.