PX-101
2 Port RS232 Low Profile PCI Express Serial Card

Description
PCI Express card providing two RS232 serial ports. The low profile board provides the first serial port on the bracket, with the second serial port connected via fly lead.
Data transfer rates up to 921,600 baud and 128 byte transmit and receive FIFOs deliver reliable, high performance serial communication on your PC. Includes drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems.
Alternative Option
- Consider ES-257 as an Ethernet alternative
- Low Profile PCIe design
- 1 Port on bracket + 1 Port on fly lead
Key Features
- 2 Port RS232 PCI Express card
- Low Profile form factor
- Data rate up to 921,600 baud
- Oxford 950 UART
- 1 Port on bracket + 1 Port on fly lead
- PCI Express x1 compliant (fits x1, x4, x8, x16 slots)
Technical Specifications
Serial Port
| Ports | 2 |
| Protocol | RS232 |
| Connector | DB9 Connector - 9 Pin Male |
| UART | Oxford 950 |
| UART Compatibility | 16750/16550/16450 backwards compatible |
| Tx FIFO Size | 128 |
| Rx FIFO Size | 128 |
| Operating Distance | EIA - RS232 Standard |
| Cable | 1 Port RS232 on fly lead |
Serial Port Settings
| Max Baud Rate | 921,600 |
| Data Bits | 5,6,7 or 8 |
| Parity | Odd, Even, None, Mark or Space |
| Stop Bits | 1, 1.5 or 2 |
| Flow Control | RTS/CTS, DSR/DTR, XON/XOFF |
| Tx/Rx Modes | Point to Point |
General
| PCB Layers | 4 |
| Form Factor | Low Profile |
| Includes Printer Port | No |
| Galvanic Isolation | No |
| Power Consumption | 380mA @ 3.3V |
| Product Weight | 0.048 kg |
| Product Dimensions | 133 x 80 x 18 mm |
| Packaged Weight | 0.157 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324000184 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows 10, Windows 8 (32/64), Windows 7 (32/64), Windows Server 2008, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
Interface
| PCI Express | PCI Express Base Specification 1.1 compliant (x1, x4, x8 & x16 slots) |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.