ED-593
Ethernet to 8 Channel Thermocouple Input

Description
Ethernet to Thermocouple device with 8 input channels. Powerful ARM 80 MHz, 32 Bit CPU.
The device can be controlled over TCP/IP using simple ASCII commands. Additionally, Brainboxes supply a suite of APIs and sample code to communicate with the device using Microsoft .NET framework Visual Basic, C#, C++, Java, Javascript, PHP and more. The device can be configured from any modern web browser, and can be installed as a COM Port on a Windows PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications.
Offers robust and intelligent ‘control side’ devices that provide the interface to systems on the 24V factory floor environment, commonly referred to as ‘process side’.
The ED product range is designed for harsh environments.
Key Features
- 8 thermocouple inputs
- Factory floor process control and automation, integrated DIN rail mount
- Supports simple ASCII
- -40°C to +80°C temperature range
- Software APIs for Visual Basic, C# and more
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | DCON ASCII (over TCP or Virtual COM port) |
| Description | 8 Thermocouple Inputs |
| Digital Inputs | 0 |
| Digital Outputs | 0 |
| Analog Inputs | 8 |
| Analog Outputs | 0 |
Gateway
| ASCII Gateway Port | Supported |
Network
| Ports | 1 |
| Port Type | RJ45 10/100Mbit Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC redundant inputs, reverse polarity protected |
| Max Input | 30V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Industrial Standard | Yes |
| Product Weight | 0.096 kg, 3.39 oz |
| Product Dimensions | 129x102x23 mm |
| Packaged Weight | 0.192 kg, 6.77 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324004007 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows family operating systems |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.