ED-582
Ethernet to 4 Channel RTD Input

Description
Ethernet to RTD device: 4 input channels. Powerful ARM 120MHz, 32 Bit CPU
The device can be controlled over simple ASCII TCP Protocol or ASCII over virtual COM port. Additionally Brainboxes supply a suite of APIs and sample code to communicate with the device using Microsoft .NET framework Visual Basic, C#, C++, Java, Javascript, PHP and more.
Can be configured and secured from a web browser, and installed as a COM Port on a Windows PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications.
Offers robust and intelligent ‘control side’ devices that provide the interface to systems on the 24V factory floor environment, commonly referred to as ‘process side’.
The ED product range is designed for harsh environments. The digital output port line are implemented as protected output circuits, providing current overload and short circuit protection, voltage surge, overload and open circuit protection and over temperature protection to allow the widest possible usage and range of devices.
Key Features
- 4 high precision RTD Inputs
- Compatible with PT100, PT1000 and Ni120
- Factory floor process control and automation, integrated DIN rail mount
- Supports simple ASCII TCP Protocol
- Measurement range -200°C to +600°C
- Software APIs for Visual Basic, C# and more
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | DCON ASCII over TCP or COM port |
| Analog Inputs | 4 RTD channels |
| Digital Inputs | 0 |
| Digital Outputs | 0 |
| Analog Outputs | 0 |
RTD Specifications
| Sensor Types | PT100, PT1000, Ni120 |
| Measurement Range | -200°C to +600°C |
Gateway
| ASCII Gateway Port | Supported |
Network
| Ports | 1 |
| Port Type | RJ45 10/100 Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC redundant inputs, reverse polarity protected |
| Max Input | 35V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Industrial Standard | Yes |
| Product Weight | 0.129 kg, 4.55 oz |
| Product Dimensions | 129x102x23 mm |
| Packaged Weight | 0.225 kg, 7.94 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324004021 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows family operating systems |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.