ED-527
Ethernet to 16 Digital Outputs + ASCII Gateway

Description
Ethernet to DIO device: 16 non-isolated digital output channels. Outputs each group of 4 lines has its own common rail. Powerful ARM 80 MHz, 32 Bit CPU.
The device can be controlled over TCP/IP using the Modbus TCP protocol or simple ASCII commands. Additionally Brainboxes supply a suite of APIs and sample code to communicate with the device using Microsoft .NET framework Visual Basic, C#, C++, Java, Javascript, PHP and more. The device and be configured and secured from a web browser. The device can be installed as a COM Port on a Windows PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications.
Offers robust and intelligent ‘control side’ devices that provide the interface to systems on the 24V factory floor environment, commonly referred to as ‘process side’.
The ED product range is designed for harsh environments. The digital output port line are implemented as protected output circuits, providing current overload and short circuit protection, voltage surge, overload and open circuit protection and over temperature protection to allow the widest possible usage and range of devices.
The outputs are good for driving hot and cold resistive loads, capacitive loads and inductive loads and are especially suited for loads with high inrush currents such as cold bulbs/lamps and motors. Typical applications are control and switching of AC and DC motors, Fans, relay drivers, pumps, Voltage Regulators and Battery Chargers, LEDs and Bulbs, Air Conditioning, Heaters and Solenoids.
Key Features
- 16 Digital Outputs and an ASCII Gateway port
- Control any output from TTL to high voltage high current industrial devices
- Factory floor process control and automation, Integrated DIN rail mount
- Supports simple ASCII or industry standard Modbus TCP
- -40°C to +80°C Temperature range
- Software APIs for Visual Basic, C# and more
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | Modbus TCP or DCON ASCII (over TCP or Virtual COM port) |
| Digital Inputs | 0 |
| Digital Outputs | 16 |
| Analog Inputs | 0 |
| Analog Outputs | 0 |
Digital Output Electrical
| Output Type | Open drain transistor, protected MOSFET |
| Max Load Voltage | 30 VDC |
| Max Current | 0.85A per channel |
Gateway
| ASCII Gateway Port | Supported |
Network
| Ports | 1 |
| Port Type | RJ45 10/100 Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC redundant inputs, reverse polarity protected |
| Max Input | 35V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Industrial Standard | Yes |
| Mounting | DIN rail |
| Product Weight | 0.134 kg, 4.73 oz |
| Product Dimensions | 128x102x23 mm |
| Packaged Weight | 0.230 kg, 8.11 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324003192 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows family operating systems |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.