ED-204
Ethernet to 4 Digital IO and RS232 Serial Port with Ethernet Switch

Description
Ethernet to DIO device with Serial port: 4 digital input channels . Powerful ARM 80 MHz, 32 Bit CPU. Offers robust and intelligent ‘control side’ devices that provide the interface to systems on the 24V factory floor environment, commonly referred to as ‘process side’. The device installs as a COM Port on the PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications.
Typical applications are control and switching of AC and DC motors, Fans, relay drivers, pumps, Voltage Regulators and Battery Chargers, LEDs and Bulbs, Air Conditioning, Heaters and Solenoids..
Key Features
- 4 Digital Inputs/Outputs + RS232 Serial Port + Ethernet Switch
- Complete Ethernet to Serial Device Server: up to 1 MegaBaud
- Factory floor process control and automation
- User friendly software interface
- -10ºC to +60ºC / +14ºF to +140ºF temperature range
- DIN rail & wall mountable
- Contact sales@brainboxes.com for availability
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | Modbus TCP or DCON ASCII (over TCP or Virtual COM port) |
| Digital Inputs | 4 |
| Digital Outputs | 4 |
| Analog Inputs | 0 |
| Analog Outputs | 0 |
Digital IO Electrical
| Input Logic Level 0 | 0.0V to +1.0V |
| Input Logic Level 1 | +2.0V to +30V |
| Output Type | Open drain transistor, protected MOSFET |
| Max Output Voltage | 30 VDC |
| Max Output Current | 0.85A per channel |
Serial
| Serial Port | RS232/422/485 (RS232 protocol) |
Network
| Ports | 2 (1 Uplink, 1 LAN) |
| Port Type | RJ45 10/100 Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| Max Input | 35V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -10 °C to +60 °C / +14 °F to +140 °F |
| Storage Temperature | -10 °C to +70 °C / +14 °F to +158 °F |
| Mounting | DIN rail & wall mount |
| Product Weight | 0.134 kg, 4.73 oz |
| Product Dimensions | 116x100x26 mm |
| Packaged Weight | 0.230 kg, 8.11 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324009842 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows, Windows Server, Linux, Mac OS X, Raspberry Pi, Android, iOS, Web Browser access |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.