ED-038
Ethernet to 3 Relay + 3 Digital In

Description
Ethernet to DIO device: 3 Form A Relays and 3 Digital Inputs. Powerful ARM 80 MHz, 32 Bit CPU.
The device can be controlled over TCP/IP using the Modbus TCP protocol or simple ASCII commands. It behaves as a web relay controlled over ethernet. Additionally Brainboxes supply a suite of APIs and sample code to communicate with the device using Microsoft .NET framework Visual Basic, C#, C++, Java, Javascript, PHP and more. The device and be configured and secured from a web browser. The device can be installed as a COM Port on a Windows PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications.
The ED product range is designed for harsh environments. The digital output port line are implemented as protected output circuits, providing current overload and short circuit protection, voltage surge, overload and open circuit protection and over temperature protection to allow the widest possible usage and range of devices.
The outputs are good for driving hot and cold resistive loads, capacitive loads and inductive loads and are especially suited for loads with high inrush currents such as cold bulbs/lamps and motors. Typical applications are control and switching of AC and DC motors, Fans, relay drivers, pumps, Voltage Regulators and Battery Chargers, LEDs and Bulbs, Air Conditioning, Heaters and Solenoids.
Offers robust and intelligent ‘control side’ devices that provide the interface to systems on the 24V factory floor environment, commonly referred to as ‘process side’. The device installs as a COM Port on the PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications.
Typical applications are control and switching of AC and DC motors, Fans, relay drivers, pumps, Voltage Regulators and Battery Chargers, LEDs and Bulbs, Air Conditioning, Heaters and Solenoids.
Relay specification: 5A @ 30 VDC, 5A @ 250VAC, 5 A @ 110VAC
Key Features
- 3 Form A Relays and 3 Digital Inputs
- Relays: 5A @ 30 VDC, 5A @ 250VAC, 5 A @ 110VAC
- Factory floor process control and automation
- User friendly software interface, Legacy compatible
- -10ºC to +60ºC / +14ºF to +140ºF Temperature range, Wall mountable
- Software APIs for Visual Basic, C# and more
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | Modbus TCP or DCON ASCII |
| Digital Inputs | 3 |
| Outputs | 3 Form A Relays |
| Watchdog | Outputs configurable on comms loss |
| Power On Values | Outputs configurable on power on |
| Safe Values | Outputs configurable on trigger |
Relay Electrical
| Relay Type | Form A (SPST Normally Open) |
| Max Load Voltage | 60 VDC |
| Max Current | 5A per channel |
| Relay Rating | 5A @ 30VDC / 250VAC / 110VAC |
Digital Input Electrical
| Logic Level 0 | 0.0V to +1.0V |
| Logic Level 1 | +2.0V to +30V |
| Input Counter | Up to 200Hz programmable |
Network
| Ports | 1 |
| Port Type | RJ45 10/100 Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| Max Input | 35V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -10 °C to +60 °C / +14 °F to +140 °F |
| Storage Temperature | -10 °C to +70 °C / +14 °F to +158 °F |
| Mounting | Wall mount |
| Product Weight | 0.134 kg, 4.73 oz |
| Product Dimensions | 116x100x26 mm |
| Packaged Weight | 0.230 kg, 8.11 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324009835 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows, Windows Server, Linux, Mac OS X, Raspberry Pi, Android, iOS, Web Browser access |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.