ED-008
Ethernet to 8 Digital IO Lines Device Server

Description
Ethernet to Digital IO device with 8 channels.
- 8 digital input/output channels powered by ARM 80 MHz 32-bit CPU designed for factory floor process control and automation.
- Provides robust interface to 24V industrial process environments with Modbus TCP or DCON ASCII protocols and COM port style legacy compatibility.
- Typical applications include control and switching of motors, fans, relays, pumps, voltage regulators, battery chargers, LEDs, HVAC systems, heaters and solenoids.
Key Features
- 8 Digital Inputs/Outputs
- Control from TTL to high voltage industrial devices
- Factory floor process control and automation
- User friendly software interface, legacy compatible
- -10 °C to +60 °C operating temperature
- Wall mountable
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | Modbus TCP or DCON ASCII (over TCP or Virtual COM port) |
| Digital Inputs | 8 |
| Digital Outputs | 8 |
| Analog Inputs | 0 |
| Analog Outputs | 0 |
| Watchdog | Outputs configurable on comms loss |
| Power On Values | Outputs configurable on power on |
| Safe Values | Outputs configurable on trigger |
Digital IO Electrical
| Input Logic Level 0 | 0.0V to +1.0V |
| Input Logic Level 1 | +2.0V to +30V |
| Output Type | Open drain transistor, protected MOSFET |
| Max Output Voltage | 30 VDC |
| Max Output Current | 0.85A per channel |
Network
| Ports | 1 |
| Port Type | RJ45 10/100 Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| Max Input | 35V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -10 °C to +60 °C / +14 °F to +140 °F |
| Storage Temperature | -10 °C to +70 °C / +14 °F to +158 °F |
| Mounting | Wall mount |
| Product Weight | 0.127 kg, 4.48 oz |
| Product Dimensions | 116x100x26 mm |
| Packaged Weight | 0.223 kg, 7.87 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324009811 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows, Windows Server, Linux, Mac OS X, Raspberry Pi, Android, iOS, Web Browser access |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.