ED-560
Ethernet to 4 Analogue Outputs + ASCII Gateway

Description
The ED-560 has 4 Analogue Outputs + RS485 Expansion. It is suitable for high-precision control of voltages and currents.
As well as the popular 0-10V and 4-20mA outputs, the ED-560 allows full scale signals as small as ±75mV to be resolved to 12 bit accuracy across 4 analogue outputs. Each channel is individually configurable for voltage or current output with its own programmable gain.
The device installs as a COM Port on a Windows PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications. From other platforms and operating systems the device can be controlled over TCP/IP. Additionally Brainboxes supply a suite of APIs and sample code to communicate with the ED device using Microsoft .NET framework, C++, Java, Javascript, PHP and more. The device can be configured and secured from a web browser.
The ED product range is designed for harsh environments. Typical applications are control and switching of AC and DC motors, Fans, relay drivers, pumps, Voltage Regulators and Battery Chargers, LEDs and Bulbs, Air Conditioning, Heaters and Solenoids..
Key Features
- 4 Analogue Outputs - individually selectable as Current or Voltage
- Precision 0-10V and 4-20mA outputs
- Control instantly from any web-browser
- -40°C to +80°C Operating Temperature range
- Use with Modbus or ASCII commands
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | Modbus TCP or DCON ASCII (over TCP or Virtual COM port) |
| Analog Outputs | 4 |
| Analog Inputs | 0 |
| Digital Inputs | 0 |
| Digital Outputs | 0 |
Analog Output Specifications
| Voltage Range | 0-10V |
| Current Range | 0-20mA or 4-20mA |
| Current Type | Sink (requires external source) |
| Resolution | 12 Bit |
| Accuracy | 0.1% FSR @ 25°C |
| Max Load Current (Voltage Mode) | ±5mA |
| Max Load Voltage (Current Mode) | 30V |
| Voltage Drift | Zero drift <30µV/°C, span <25ppm/°C |
| Current Drift | Zero drift <0.2µA/°C, span <25ppm/°C |
| Slew Rate | Voltage 170 kV/s, Current 4.3A/s |
| Settling Time | Voltage 350µs, Current 4µs |
Gateway
| ASCII Gateway Port | Supported |
Network
| Ports | 1 |
| Port Type | RJ45 10/100 Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC redundant inputs, reverse polarity protected |
| Max Input | 35V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Humidity | 5–95% non-condensing |
| Industrial Standard | Yes |
| Product Weight | 0.124 kg, 4.37 oz |
| Product Dimensions | 114x99x23 mm |
| Packaged Weight | 0.197 kg, 6.95 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324003505 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows, Linux, Mac OS X, Raspberry Pi, Android, iOS, Web Browser access |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.