ED-549
Ethernet to 8 Analogue Inputs + ASCII Gateway

Description
Ideal for all kinds of industry standard sensors and transducers. The ED-549 has 8 Analogue Inputs + RS485 Gateway. It is suitable for high-precision measurements of voltages and currents. Most parameters in the real world are measured using sensors generating analogue outputs. Brainboxes ED-549 takes these real world signals and turns them into data on your network. As well as the popular 0-10V and 4-20mA input devices, the inbuilt Programmable Gain Amplifier (PGA) allows full scale signals as small as ±75mV to be resolved to 12 bit accuracy across 8 analogue inputs. Each channel is individually configurable for voltage or current input with its own programmable gain.
Brainboxes supply a suite of APIs and sample code to communicate with the device using Microsoft .NET framework Visual Basic, C#, C++, Java, Javascript, PHP and more. The device can be configured and secured from a web browser. The device can be installed as a COM Port on a Windows PC to give complete backwards compatibility essential for legacy applications.
The ED product range is designed for harsh environments. Typical applications are control and switching of AC and DC motors, Fans, relay drivers, pumps, Voltage Regulators and Battery Chargers, LEDs and Bulbs, Air Conditioning, Heaters and Solenoids..
Key Features
- 8 differential channels, individually configurable
- 0-10V and 4-20mA inputs - connect all types of sensors
- Factory floor process control and automation, Integrated DIN rail mount
- Monitor instantly from any web-browser
- -40°C to +80°C Temperature range
- Programmable Gain Amp allows full resolution measurements down to 75mV
Technical Specifications
IO
| IO Protocols | Modbus TCP or DCON ASCII (over TCP or Virtual COM port) |
| Analog Inputs | 8 |
| Digital Inputs | 0 |
| Digital Outputs | 0 |
| Analog Outputs | 0 |
Analog Input Specifications
| Voltage Ranges | ±10V, ±5V, ±2.5V, ±1V, ±500mV, ±250mV, ±150mV, ±75mV |
| Current Ranges | ±20mA, 0-20mA, 4-20mA |
| Resolution | 16 Bit |
| Accuracy | 0.1% FSR @25°C, 0.3% FSR over temperature |
| Measurement Rate | 8 samples/sec |
| Input Impedance | >10 MΩ |
| CMRR | >120 dB |
| NMRR | >100 dB @ 50/60Hz |
Gateway
| ASCII Gateway Port | Supported |
Network
| Ports | 1 |
| Port Type | RJ45 10/100 Autosensing MDIX |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Isolation | 1500V magnetic isolation |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC redundant inputs, reverse polarity protected |
| Max Input | 35V |
| Power Consumption | 2.5W Max |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Humidity | 5–95% non-condensing |
| Industrial Standard | Yes |
| Mounting | DIN rail |
| Product Weight | 0.140 kg, 4.94 oz |
| Product Dimensions | 128x102x23 mm |
| Packaged Weight | 0.233 kg, 8.22 oz |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324003369 |
Operating System Compatibility
| Supported Systems | Windows, Linux, Mac OS X, Raspberry Pi, Android, iOS, Web Browser access |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.