PE-205
Pure Embedded DC-DC Industrial Power Supply Module 3.3V, 4W

Description
Pure compatibility, pure stability, pure design. The perfect fit for any stable, future-proof system, even where space is limited. PE-205 Pure Embedded Power Supply Module is a compact, industrial DC-DC power supply module offering a wide +5 to +30VDC input range, with two 3.3V outputs, designed to allow seamless integration with Brainboxes’ Pure Embedded (PE) range of compact industrial switches, or any other low voltage device where space is a premium.
Key Features
- Pure Embedded DC-DC industrial power supply module 3.3 V, 4 W
- Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 5 W Max
- Operating Temperate Rating: -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F
- Pure Embedded
Technical Specifications
Power
| Input Voltage | +5 V to +30 VDC, Reverse Polarity Protected |
| Power Consumption | 5 W Max: 1 A @ +5 VDC / 167 mA @ +30 VDC |
| Power Output | 4 W Max: 3.3 V |
Environmental
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Humidity Rating | 5 to 95% (Non-Condensing) |
Physical
| Form Factor | Embedded |
| Product Weight | 0.022 kg / 0.048 lbs |
| Product Dimensions | 66.7 x 67.3 x 9.4 mm / 2.62 x 2.64 x 0.37 in |
| Packaged Weight | 0.031 kg / 0.068 lbs |
| Packaged Dimensions | 100 x 90 x 30 mm / 3.93 x 3.54 x 1.18 in |
Product Compliance
| GTIN | 837324005400 |
| HTS | 8504.40.85.00 |
| ECCN | EAR99 |
Industry, EMC & Immunity Compliance
| General | CE, UKCA, RoHS, REACH, WEEE |
| Safety | IEC/EN/BS 62368-1 |
| EMC | EN/BS 55032 , EN/BS 55035 |
| Flammability | UL-94 V0 |
| RoHS | 2015/863/EU, IEC/EN/BS 63000 |
| REACH | (EC)1907/2006 |
| Robustness | EN 60068-2-31 |
Company Compliance
| General | ISO9001, ISO14001, AEO (C-TPAT) |
| CAGE | 8QCY6 |
| NCAGE | U0Q96 |
| GSA | 47QTCA23D009X |
| Sustainability | Ecovadis Silver Medal |
| Country of Origin | Made in GB, United Kingdom of Great Britain & Northern Ireland |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.