PE-508
Pure Embedded Industrial 8 Port 10/100 Ethernet Switch

Description
Pure compatibility, pure stability, pure design. The perfect fit for any stable, future-proof system, even where space is limited.PE-508 Pure Embedded Industrial 8 Port 10/100 Ethernet Switch has a mega compact form.3D CAD files and PCB footprints, combined with logical placements and fixed distances, provide seamless integration with design software.Board-to-board and board-to-cable connection options, with LEDs visible in all orientations, with the option of routing through fibre optic light pipes, or by electrical signal wired out of the connector.
Key Features
- 8x Port 10/100 Unmanaged Ethernet Switch
- Power Input: +3.3 or 5 VDC
- Low Power Consumption: 2.5 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +85 °C /-40 °F to +185 °F
- Pure Embedded
Technical Specifications
Power
| Input Voltage | +3.3 V or +5 VDC, Reverse Polarity Protected |
| Power Consumption | 2.5 W Max: 758 mA @ +3.3 VDC / 500 mA @ +5 VDC |
Ethernet
| Ethernet Ports | 8 |
| Ethernet Speed | 10/100 Fast Ethernet |
Environmental
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Humidity Rating | 5 to 95% (Non-Condensing) |
Physical
| Form Factor | Embedded |
| Product Weight | 0.019 kg / 0.041 lbs |
| Product Dimensions | 55 x 55 x 12.4 mm / 2.16 x 2.16 x 0.48 in |
| Packaged Weight | 0.028 kg / 0.061 in |
| Packaged Dimensions | 100 x 90 x 30 mm / 3.3 x 3.5 x 1.2 in |
Product Compliance
| GTIN | 837324005431 |
| HTS | 8517620000 |
| ECCN | 5A991.b |
Industry, EMC & Immunity Compliance
| General | CE, UKCA, RoHS, REACH, WEEE |
| Ethernet | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x |
| Safety | IEC/EN/BS 62368-1 |
| EMC | EN/BS 55032, EN/BS 55035 |
| Flammability | UL-94 V0 |
| RoHS | 2015/863/EU, IEC/EN/BS 63000 |
| REACH | (EC)1907/2006 |
| Robustness | EN 60068-2-31 |
Company Compliance
| General | ISO9001, ISO14001, AEO (C-TPAT) |
| CAGE | 8QCY6 |
| NCAGE | U0Q96 |
| GSA | 47QTCA23D009X |
| Sustainability | Ecovadis Silver Medal |
| Country of Origin | Made in GB, United Kingdom of Great Britain & Northern Ireland |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.