PE-415
Pure Embedded Industrial Gigabit Ethernet Evaluation Kit

Description
Pure Embedded Industrial Gigabit Ethernet Switch Evaluation Kit – allows easy access to all features of the PE-515* and allows for further testing and debugging within a prototype system before any commitment to custom fixtures or designs is made.
PE-415 Embedded Industrial Gigabit Ethernet Evaluation Kit includes:
- Pure Embedded Industrial 5 Port Gigabit Ethernet Switch (PE-515)*
- Evaluation Board (breaks out all ports and functionality to RJ45 or usable headers)
- 5x IDC Header to RJ45 Cable
- IDC Headers
- USB Power Cable
PE-515 Pure Embedded Industrial 5 Port Gigabit Ethernet Switch
- 3D CAD files and PCB footprints
- Mega compact form – smaller than a standard business card (55x55x10mm)
- Seamless integration with design software – logical placements and fixed distances
- Board-to-board and board-to-cable connection
- Stability of design guaranteed for min. 10 years
- LEDs visible in all orientations – option to route through fibre
Key Features
- Pure Embedded Industrial Gigabit Ethernet Evaluation Kit
- Power Input: +3.3 or 5 VDC
- Low Power Consumption: 3.3 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C /-40 °F to +176 °F
- Pure Embedded
Technical Specifications
Power
| Input Voltage | +3.3 V or +5 VDC, Reverse Polarity Protected |
| Power Consumption | 3.3 W Max: 1 A @ +3.3 VDC / 660 mA @ +5 VDC |
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 (4 x RJ45 & 1 x IDC) |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
Environmental
| Operating Temperature | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Humidity Rating | 5 to 95% (Non-Condensing) |
Physical
| Form Factor | Embedded |
| Product Weight | 0.123 kg / 0.271 lbs |
| Product Dimensions | 117 x 98 x 22 mm / 4.60 x 3.85 x 0.86 in |
| Packaged Weight | 0.261 kg / 0.575 lbs |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm / 6.29 x 5.31 x 1.92 in |
Product Compliance
| GTIN | 837324004953 |
| HTS | 8517620000 |
| ECCN | 5A991.b |
Industry, EMC & Immunity Compliance
| General | CE, UKCA, RoHS, REACH, WEEE |
| Ethernet | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x |
| Safety | IEC/EN/BS 62368-1 |
| EMC | EN/BS 55032, EN/BS 55035 |
| Flammability | UL-94 V0 |
| RoHS | 2015/863/EU, IEC/EN/BS 63000 |
| REACH | (EC)1907/2006 |
| Robustness | EN 60068-2-31 |
Company Compliance
| General | ISO9001, ISO14001, AEO (C-TPAT) |
| CAGE | 8QCY6 |
| NCAGE | U0Q96 |
| GSA | 47QTCA23D009X |
| Sustainability | Ecovadis Silver Medal |
| Country of Origin | Made in GB, United Kingdom of Great Britain & Northern Ireland |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.