SW-125
Embedded Industrial 5 Port PoE+ 10/100 Ethernet Switch

Description
Compact embeddable 5 Port PoE+ Fast Ethernet device.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports capable of 10/100 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +70°C (-40°F to 158°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range ensures reliable operation in demanding environments.
- Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Send power and data to remote CCTV cameras, PoE telephones, PoE WiFi access points, NVRs, and more.
Key Features
- 5x Port PoE+ 10/100 Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +44 V to +57 VDC
- Low Power Consumption: 4 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +70 °C / -40 °F to +158 °F
- Embeddable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100 Fast Ethernet |
| PoE | PoE+ 802.3at Type 2 |
Power
| Power Input | 44V - 57V DC Redundant DC Dual Power Inputs, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | 90W @ 70℃ between all 4 PoE ports simultaneously |
General
| Operating Temperature Range | -40°C to +70°C / -40°F to +158°F |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C / -40°F to +185°F |
| Form Factor | Embedded |
| Power Consumption | 4 Watts Max: 70mA@+57VDC |
| Product Weight | 0.076 kg, 2.68 ounces |
| Product Dimensions | 100x90x60 mm, 3.9x3.5x2.4 inches |
| Packaged Weight | 0.182 kg, 6.42 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324004588 |
Interface
| PoE Ethernet | 4 Ports of PoE Ethernet and 1 Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world, without the need for added power supplies and generators. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.