SW-7717
Hardened Industrial 14x 10/100, 2x 1G & 1x SFP Ethernet Switch

Description
Hardened Industrial 14x 10/100, 2x 1G & 1x SFP Ethernet Switch – SFP uplink supports fibre optic connectivity, overcoming distance limitations of copper Ethernet cables and enabling communication between remote devices and control systems.
Industrial Fast Ethernet switch with Gigabit and SFP uplink.
- 14x 10/100 Fast Ethernet ports and 2x 10/100/1000 Gigabit ports ensure flexibility in network integration across industrial automation setups.
- Extend network reach and reliability by integrating fibre optic uplinks to connect equipment across large production areas or multiple manufacturing floors.
- Wide voltage input range (+5V to +30VDC) and dual redundant power inputs ensure reliability and reduce the risk of power outages.
- Hardened industrial design and wide temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) ensures reliable operation in challenging environments.
- Includes MK-103 DIN Rail clip for several mounting options: 2 different heights and 180° rotation.
Key Features
- Hardened Industrial 14x 10/100, 2x 1G & 1x SFP Ethernet Switch
- 14x 10/100, 2x Gigabit & 1x SFP Port Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 7.5 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F
- DIN rail mountable with included mounting kit (MK-103)
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 16 |
| Ethernet Speed | 14x 10/100 Ethernet, 2x 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
SFP
| SFP Ports | 1 |
| SFP Speed | 1000BASE-X |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Form Factor | Hardened DIN Rail Mountable |
| Power Consumption | 7.5 Watts Max: @+5V to +30VDC |
| Product Weight | 0.64 kg, 22.64 ounces |
| Product Dimensions | 180 x 108 x 43 mm, 7.09 x 4.25 x 1.69 inches |
| Packaged Weight | 0.75 kg, 26.46 oz |
| Packaged Dimensions | 200 x 140 x 80 mm, 7.87 x 5.51 x 3.15 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005226 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.