SW-7416
Hardened Industrial 14x 10/100 & 2x 1G Ethernet Switch

Description
Hardened Industrial 14x 10/100 & 2x 1G Ethernet Switch – enhance efficiency, accuracy, and throughput in high-speed assembly operations.
Hardened Industrial Fast Ethernet switch.
- 14x 10/100 Fast Ethernet ports and 2x 10/100/1000 Gigabit ports ensure flexibility in network integration, accommodating diverse network requirements and device capabilities, making it easier to integrate into existing industrial automation setups.
- Wide voltage input range (+5V to +30VDC) and dual redundant power inputs ensure reliability and reduce the risk of power outages.
- Hardened industrial design and wide temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) for reliable operation in challenging environments, minimising the risk of downtime due to environmental factors.
- Includes MK-103 DIN Rail clip for several mounting options: 2 different heights and 180° rotation.
Key Features
- Hardened Industrial 14x 10/100 & 2x 1G Ethernet Switch
- 14x 10/100 & 2x Gigabit Port Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 6 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F
- DIN rail mountable with included mounting kit (MK-103)
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 16 |
| Ethernet Speed | 14x 10/100 Fast Ethernet & 2x 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Form Factor | Hardened DIN-Rail Mountable |
| Power Consumption | 6 Watts Max: @+5V to +30VDC |
| Product Weight | 0.64 kg, 22.64 ounces |
| Product Dimensions | 180 x 108 x 43 mm, 7.09 x 4.25 x 1.69 inches |
| Packaged Weight | 0.75 kg, 26.46 ounces |
| Packaged Dimensions | 200 x 140 x 80 mm, 7.87 x 5.51 x 3.15 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005202 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.