SW-735
Hardened Industrial 5 Port PoE+ Gigabit Ethernet Switch

Description
Hardened Industrial 5 Port PoE+ Fast Ethernet device.
Hardened Industrial 5 Port PoE+ Fast Ethernet device.
- Simplify industrial setups with streamlined power and automatic PoE, setting the standard for efficient CCTV and Vision Systems.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports capable of 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +70°C (-40°F to 158°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor.
- Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required.
- Send power and data to remote CCTV cameras, PoE telephones, PoE Wifi access points, NVRs, and more
- See other products the same category as SW-735: Gigabit Ethernet Switch
Key Features
- 5x Port PoE+ Gigabit Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +44 V to +70 VDC
- Low Power Consumption: 5.5 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +70 °C /-40 °F to +158 °F
- Hardened DIN rail mountable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| PoE | PoE+ 802.3at Type 2 |
Power
| Power Input | 44V - 57V DC Redundant DC Dual Power Inputs, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | 90W @ 70°C between all 4 PoE ports simultaneously |
General
| Operating Temperature Range | -40°C to +70°C / -40°F to +158°F |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C / -40°F to +185°F |
| Form Factor | Hardened Din-Rail Mountable |
| Power Consumption | 5.5 Watts Max: 96mA@+57VDC |
| Product Weight | 0.327kg, 11.53 oz |
| Product Dimensions | 115 x 99 x 28 mm, 4.5 x 3.8 x 1.1 in |
| Packaged Weight | 0.422 kg, 14.8 oz |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm, 6.3 x 5.3 x 1.9 in |
| GTIN (barcode) | 837324005172 |
| NATO Stock Number | 5930998479327 |
Interface
| PoE Ethernet | 4 Ports of PoE Ethernet and 1 Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world, without the need for added power supplies and generators. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.