SW-715
Hardened Industrial 5 Port Gigabit Ethernet Switch DIN Rail Mountable

Description
Compact industrial 5 Port Gigabit Ethernet unmanaged switch. Galvanically Isolated Ethernet Ports capable of 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor. Only 29mm wide and 95mm deep. Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications.
Key Features
- 5x Port Gigabit Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 3.6 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C /-40 °F to +176 °F
- Hardened DIN rail mountable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| PoE | No |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Form Factor | Hardened Din rail mounted |
| Power Consumption | 3.6W Max: 720mA@+5VDC/ 120mA@+30VDC |
| Product Weight | 0.274 kg, 9.67 ounces |
| Product Dimensions | 99x94x29 mm, 3.9x3.7x1.1 inches |
| Packaged Weight | 0.353 kg, 12.45 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324004298 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.