SW-595
Industrial 1 SFP & 4 Port PoE+ Gigabit Ethernet Switch

Description
PoE+ Industrial Gigabit SFP Ethernet switch.
PoE+ Industrial Gigabit SFP Ethernet switch.
- Fast, low-cost, future-proof way to deploy long network segments. Connect to a wide variety of fibre optic and copper cable types for high-speed data connection over extended distances.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports. Automatic detection of data transmission speed: 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +70°C (-40°F to 158°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor.
- Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications.
- Compatible DIN rail power supply available: PW-301
- See other products the same category as SW-595: Gigabit Ethernet Switch
Key Features
- 1x SFP & 4x PoE+ Gigabit Port Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +44 V to +57 VDC
- Low Power Consumption: 5.3 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +70 °C /-40 °F to +158 °F
- DIN rail mountable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 4 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| PoE | PoE+ 802.3at Type 2 |
SFP
| SFP Ports | 1 |
| SFP Speed | 1000BASE-X |
Power
| Power Input | 44V - 57V DC Redundant DC Dual Power Inputs, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | 90W @ 70°C between all 4 PoE ports simultaneously |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +70 °C / -40 °F to +158 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Form Factor | Din rail mounted |
| Power Consumption | 5.3 Watts Max: 93mA@+57VDC |
| Product Weight | 0.136 kg, 4.79 ounces |
| Product Dimensions | 115x100x23 mm, 4.5x3.9x0.9 inches |
| Packaged Weight | 0.231 kg, 8.149 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005080 |
| NATO Stock Number | 5930999695817 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.